Floransa’da ulaşım ve Floransa’ya nasıl gidilir

Floransa, Toskana bölgesinin merkezinde bulunuyor. Roma’yla ve İtalya’nın kuzeyiyle olan ulaşım bağlantıları oldukça iyi. Floransa, Toskana bölgesini keşfetmeniz; Pisa, Siena gibi kentlere günübirlik ziyaretler yapmanız için ideal bir nokta.

İstasyon

Santa Maria Novella tren istasyonu, kentin merkezinde yer alıyor. İstasyondan Roma yönüne hemen hemen her saatte bir tren kalkıyor. İstasyon içinde emanet dolapları ve 24 saat açık bir eczane bulunuyor. İstasyona kentin hemen hemen her yerinden yürüyerek gitmek mümkün. Eğer yürümek istemiyorsanız, üzerinde “Firenze SMN” yazan otobüslere binmeniz yeterli.

floransa nasil gidilir ulasim 300x225 Floransada ulaşım ve Floransaya nasıl gidilir

Havaalanı

Kente en yakın havaaalanı 95KM mesafede, Pisa’da bulunuyor. Galileo Galilei Havaalanı, servis otobüsleriyle bağlı. Havaalanının ana holünden bilet almanız mümkün. Yolculuk yaklaşık olarak 70 dakika sürüyor.

Şehir İçi Ulaşım

Floransa’da toplu taşımaya binmek mi? Bir daha düşünün…

Floransa, hemen hemen her yere yürüyerek gidebileceğiniz bir kent. Ayrıca Floransa’da yürümelisiniz. Her köşe başında, attığınız her adımda yeni bir şey keşfetmeniz olası.

Ama ben çok tembelim, hem de biraz Floransa’nın etrafını da keşfetmek istiyorum diyorsanız, ATAF otobüsleri hizmetinizde. Bilet fiyatı 1€20. Bu bilet 17 dakika geçerli (Neden 15 değil, bana sormayın!). Eğer gün içinde birkaç kere otobüse binecekseniz 5€ karşılığında 24 saat geçerli bir bilet alabilirsiniz. Biletinizi tren istasyonundan ve ATAF logosunu gördüğünüz dükkânlardan alabilirsiniz.

Turizm Danışma

Turizm danışma ofisleri Piazza Stazi-one 4, Via Manzoni 16, Via Cavour lrosso adreslerinde bulunuyor. Ayrıca havaalanında da bir turizm danışma ofisi var. Ofislerde konaklamadan, bilgi almaya kadar her türlü işinizi halledebilirsiniz.

Acil Durumlar

Ambulans için aramanız gereken numara 118. Turistler için tıbbi yardım ise Via Lorenzo il Magnifico 59, adresinde veriliyor (t: 055 47 54 11 İngilizce, Almanca ve Fransızca konuşuluyor). Polis için aramanız gereken numara ise 113.

Tehlikeler

Floransa, refah seviyesinin yüksek olduğu bir kent. Bu yüzden güvenlik açısından pek problem yaşanmıyor. Ancak, her popüler turistik destinasyonda olduğu gibi, Floransa’da da ceplerinize dikkat edin.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir