Kızlar Sivrisi, Elmalı-Antalya

Güneybatı Anadolu’nun en yüksek noktası, 3086 m’lik doruğuyla Elmalı yakınlarındaki Kızlar Sivrisi. Bir dönem Likya topraklarının bereket havzasına dönüşmesini sağlayan bu kutsal dağın zirvesinden manzara seyrine doyulmaz. NEREDE: 36°36’17”N, 30° 7’15”E Elmalı-Antalya
Beydağlan, büyük ölçüde Batı Toroslar içinde yer alan Likya ve Pamfilya’mn en yüksek sıradağlandır. Anadolu’nun güneybatısındaki Teke Yanmadası’mn en dik, en geniş ve en yüksek tepelerini meydana getiren bu dağların doruk noktası da 3086 m’lik Kızlar Sivrisi’dir. Uzaktan bir tümülüse benzetilen dağ kimilerine göre genç bir kızın dik göğsünü andırır. Bitki örtüsünden yoksun dağların Tann’dan izler taşıdığına dair Alevi-Bektaşilikte varolan bir inanış gereği -tıpkı Kuzey Ege’deki Sankız Tepesi gibi-bölgede kutsal kabul edilen bir dağdır .
kizlar sivrisi antalya 300x186 Kızlar Sivrisi, Elmalı Antalya

Kızlar Sivrisi, Beydağlan’mn diğer zirveleri gibi tarihin ilk dönemlerinden itibaren dar ama verimli Likya topraklanmn bir tahıl ambarı olmasına en büyük katkıyı yapmıştır.

Dağa tırmanış genelde biri güneybatıdan diğeri kuzeyden olmak üzere iki farklı rotadan gerçekleştirilir. Klasik rota güneybatı hattını takip eder ve daha ziyade dik bir mukavemet yürüyüşünden ibarettir. Kaya tırmanışları gerektiren daha dik Kuzey rotası ise deneyimli ekiplere önerilir.

Dağın güneybatıdan yaklaşma noktası Sedir Araştırma Ormanı sınırlan içinde olduğundan tırmanıştan önce Elmalı Orman İşletme Müdürlüğü’nden izin almak gerekiyor. Ormana giriş Elmalı’yı Finike yönüne doğru yaklaşık 13 km geçtikten sonra solda. Girişte Sedir Araştırma Ormam’na işaret eden bir tabela var. Ormanın girişinde, biraz ilerde orman bekçisinin denetiminde bir kontrol noktası bulunuyor. Gruplar burada izinlerini belgeledikten sonra sedir ormanını katederek yaklaşık yarım saat sonra 1660 m yükseklikteki Çam Kuyulan adı verilen mevkiye ulaşıyor. Burası, su imkanları dolayısıyla tırmanışçılar için en uygun kamp alanı. Ormancı kulübeleri ile bir misafirhanenin de bulunduğu bölge sedir ağaçlarıyla çevrili harika bir çanak.

Tırmanış genellikle sabah saat 04:00 gibi erken bir saatte başlıyor. Yayla yolundan yürüyen ya da traktörlerle doğuya doğru ilerleyen ekipler yaklaşık 1750 m katettikten sonra ormanı arkalarında bıraktıkları bir noktaya erişiyorlar. Kızlar Sivrisi’nin bütün heybetiyle göründüğü bu noktadan sonra dağın kuzeybatısında tek başına yükselen (tek) ardıç ağacına kadar Akoba yayla çukurluğunu solunuza alarak 4-5 km ilerlemeniz gerekiyor. Tek ardıçtan sonra güneydoğuya doğru yönelmeniz ve biraz daha dikleşen arazide Kızlar Sivrisi’nin en kolay çıkış güzergâhı olan batı-güneybatı hattına kavuşmanız gerekiyor. Zirveye bu hat takip edilerek ulaşılıyor. Tırmanış gidiş-dönüş 8-10 saat sürüyor.

Kızlar Sivrisi’nin zirvesinden kar sulannm beslediği Alakır Çayı’nı, çayın uzandığı vadiyi, eriştiği baraj gölünü, bereketini bahşettiği verimli tanm arazilerini ve nihayetinde ulaştığı Akdeniz’in mavi sulannı görmek, aynca Likya’mn bütün dağlannı, ovalannı, güzelliklerini seçmek mümkün.

Dağa bir diğer çıkış yolu da yükseklik hissinin daha fazla olduğu kuzey rotası. Yürüyüşten ziyade kaya tırmanışı yapılan rotanın avantajı Orman Idaresi’nden izin almaya gerek olmaması. Bunun için Elmalı tlçesi’ne, oradan da Büyüksöğle Köyü’ne gidip, bir traktör kiralamak, onun römorkunda Serkiz yaylası üzerinden dağın kuzeydoğusundaki kamp alanına kadar ilerlemek gerekiyor.

Kuzey rotasındaki en belirgin tırmanış hattı kaya kütlesinin merkez kulvannı temel alıyor. Tırmanış için temel dağcılık eğitimi almak şart, ancak dağın kuzeyine gelen ekipler isterlerse kamp yerinden sağa doğru bir travers yaparak dağın klasik güneybatı rotasına geçebiliyorlar.
Kimlerle Çıkılır?
Amatör tırmanışçı ve doğa yürüyüşçülerinden oluşan Zirve Dağcılık topluluğu hemen her yıl Kızlar Sivrisi’ne bir tırmanış düzenliyor, zirvedak-subscribe@yahooqroups.com adresine e-posta atarak gruba ve etkinliklerine katılabilir, malzeme eksikliklerinizi giderdikten sonra en yakın tarihli Kızlar Sivrisi tırmanışına katılabilirsiniz (www.zirvedagcilik.org).

Likya’nın pek çok noktasına doğa yürüyüşleri ve dağ tırmanışları düzenleyen Toroslar Doğa Sporları Kulübü (TODOSK) Kızlar Sivrisi tırmanışı için en uygun yöresel mecra. Merkezi Antalya’da bulunan TODOSK her yıl haziran aylarında düzenlediği dağcılık şenliğini büyük ölçüde Kızlar Sivrisi’nde gerçekleştiriyor (www.todosk.org). Ayrıca Ankara merkezli Explorer Seyahat Acentası da dönem dönem Kızlar Sivrisi’ne tırmanış düzenliyor (www.explorer.com.tr).
PUF
Kızlar Sivrisi için en uygun tırmanış dönemi haziran ayının başları. Ancak dağa tırmanış bu ayda bile hiç bir rotasıyla dağcılık eğitimi almamış veya yöreyi iyi bilmeyen kişilere yalnız başlarına önerilmez. Dağın güneybatı rotası her ne kadar ellerinizin kayaya değmediği uzun bir mukavemet yürüyüşünden ibaret ise de, bu yüksekliklerdeki tüm dağlar deneyimsiz ekipler için ölümcül sonuçlar doğurabilecek riskler içerebilir. Bu nedenle bölgeye deneyimli rehber veya ekip liderleriyle gitmekte, mevsimine uygun malzeme bulundurmakta fayda var. Dağda kasım ayında botlarınızın altına krampon takmanız gerekebildiği gibi, ağustos ayında kopabilecek olası bir fırtınada hipotermi battaniyesine de ihtiyaç duyulabiliyor. Trekking batonları ile gore-tex bir rüzgârlık da her daim gerekiyor.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir